Psychoterapia poznawczo-behawioralna to jeden z najpopularniejszych nurtów psychoterapii. Nazywa się ją również kognitywno-behawioralną. Sprawdź dokładnie, co warto wiedzieć o tym nurcie, jaka jest jego skuteczność, a także, w jaki sposób działa.
Co warto wiedzieć o terapii poznawczo-behawioralnej?
Psychoterapia poznawczo-behawioralna zakłada, że samopoczucie oraz zdrowie psychiczne człowieka uzależnione jest zarówno od jego sposobu myślenia (aspekt poznawczy), jak i od zachowania (aspekt behawioralny). Opozycyjnym nurtem do psychoterapii poznawczo-behawioralnej jest psychoterapia psychoanalityczna oraz psychodynamiczna (powstała na bazie psychoanalizy). Psychoterapia poznawczo behawioralna różni się od psychodynamicznej oraz psychoanalitycznej tym, że jest krótkoterminowa. Trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu spotkań.
Skuteczność psychoterapii poznawczo-behawioralnej
Skuteczność została udowodniona. Pomimo, że terapia kognitywno-behawioralna powstała głównie z myślą o leczeniu depresji, doskonale sprawdza się także w leczeniu zaburzeń nastroju oraz dystymii, choroby afektywnej dwubiegunowej, lęku panicznego, fobii społecznych oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Powstała ogromna liczba prac naukowych, które potwierdzają skuteczność psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
W jaki sposób działa?
Psychoterapia poznawczo-behawioralna nastawiona jest na zmianę przekonań pacjenta, a także zmianę jego zachowania. Nurt zakłada, że człowiek jest wewnątrzsterowny i to od niego zależy, w jaki sposób może się czuć i zachowywać. W ramach cotygodniowych sesji bardzo często psychoterapeuci dają również zadania domowe swoim klientom.