Przejdź do treści
Strona główna » Weź pełną odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i myśli

Weź pełną odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i myśli

Dlaczego tak trudno jest się zmienić?

Często mamy wrażenie, że między naszą obecną rzeczywistością a naszą upragnioną przyszłością jest mur. Możemy mieć wrażenie, że zmiana naszej sytuacji jest niemożliwa, szczególnie jeśli utknęliśmy w rutynie na długi czas. Możemy mieć poczucie, że utknęliśmy w schemacie negatywnego myślenia, emocji i zachowań, z którego chcemy się wydostać, ale nie wiemy jak.

Jaki jest więc najlepszy sposób na pokonanie przepaści między tym, gdzie jesteśmy, a tym, gdzie chcemy być? Zmiana sytuacji, myśli i emocji nie następuje z dnia na dzień. Jest to proces, a postępy wymagają czasu i wysiłku. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, próbując wprowadzić zmiany w swoim życiu, jest to, że nie od razu zobaczymy rezultaty. To nie dzieje się z dnia na dzień.

Co powstrzymuje cię przed podjęciem działania?

Kiedy próbujemy dokonać zmian w naszym życiu, może być trudno wiedzieć, od czego zacząć. Jeśli czujesz, że utknąłeś lub przytłacza Cię jakaś sytuacja, warto zadać sobie pytanie, co Cię powstrzymuje, a następnie spróbować odłączyć się od tych rzeczy.

Jeśli próbujesz zmienić zły nawyk, spróbuj powstrzymać się od myślenia o nim jako o celu niemożliwym do osiągnięcia. Jeśli próbujesz dokonać pozytywnej zmiany, staraj się nie myśleć o tym, jak trudno będzie zmienić okoliczności. Jeśli próbujesz naprawić związek, staraj się nie rozpamiętywać tego, jak druga osoba cię zraniła.

Jeśli starasz się zapomnieć o bolesnym wydarzeniu, staraj się nie myśleć o tym, jak bardzo było ono niesprawiedliwe. Jeśli starasz się być bardziej pewny siebie, staraj się nie rozpamiętywać swoich niepewności. Zamiast tego spróbuj skupić się na tym, co możesz zrobić, by poprawić swoją sytuację.

Zmiana to proces

Zmiana może nastąpić w jednej chwili. Ale może też być długim, trudnym procesem. Niekoniecznie jest to coś, co dzieje się z dnia na dzień. Może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata. Często, gdy próbujemy dokonać dużej zmiany w naszym życiu, pomocne jest podzielenie tego procesu na mniejsze części, abyśmy mogli mieć poczucie, że robimy postępy i utrzymać motywację.

Jeśli próbujesz dokonać dużej zmiany w swoim życiu, np. rozpocząć nowy związek, ukończyć studia lub znaleźć nową pracę, stwórz plan z małymi, osiągalnymi celami, które pozwolą Ci dotrzeć tam, gdzie chcesz być w jak najkrótszym czasie. Jeśli próbujesz dokonać zmiany, ważne jest, abyś przypominał sobie, że postęp wymaga czasu. Zmiana nie następuje z dnia na dzień. Wymaga wysiłku, cierpliwości i konsekwencji.

Naucz się być odpowiedzialnym za swoje myśli i działania

Czasami jesteśmy tak zajęci obwinianiem innych za to, co w naszych związkach poszło nie tak, że zapominamy przyjrzeć się własnej roli w tej sytuacji. Możemy uważać, że czyjeś zachowanie jest niewłaściwe lub że ta osoba jest zła, bo coś nam zrobiła, ale nie zatrzymujemy się, by pomyśleć o tym, co my zrobiliśmy lub jak zachowywaliśmy się w związku, co przyczyniło się do powstania problemu.

Kiedy próbujemy dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu, ważne jest, aby wziąć odpowiedzialność za swoje działania. Kiedy coś pójdzie nie tak, czasami pomocne może być zadanie sobie pytania, co można było zrobić inaczej. W ten sposób można wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów i zapobiec ich powtórzeniu.

Przestań obwiniać innych

Kiedy obwiniamy innych za to, co w naszym życiu poszło nie tak, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób sami przyczyniliśmy się do powstania problemu. Może nam się wydawać, że ktoś inny ponosi całkowitą winę za trudności w naszych związkach. Możemy sądzić, że to ta druga osoba jest całkowicie odpowiedzialna za problem. Ważne jest jednak, by zdać sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze własne działania i za to, jak wpływają one na innych ludzi.

Gdy próbujemy wprowadzić pozytywne zmiany dla siebie, ważne jest, by wziąć odpowiedzialność za swoją rolę w tej sytuacji. W ten sposób można uznać swoje błędy i je naprawić. Pozwoli to poczuć się lepiej we własnej skórze i ułatwi naprawę relacji.